22 XI 2009

Wycieczka do Łodzi

22 listopada 2009r. 80 uczniów gimnazjów z Gminy Sadkowice w ramach projektu ”Dużo wiem- więcej mogę-świadomy wybór drogi edukacyjno-zawodowej” uczestniczyło w wycieczce turystyczno-edukacyjnej do stolicy naszego województwa- Łodzi.  Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od poznania historii przemysłowej miasta, która wiąże się z rodem Izraela Kalmanowicza Poznańskiego. Przybył on do „ziemi obiecanej”, jaką była dla niego wtedy niewielka miejscowość – Łódź, by spełnić marzenia o własnej fabryce włókienniczej.  Pierwszym etapem zwiedzania był największy w Europie cmentarz żydowski z monumentalnym grobowcem Poznańskich, potem stacja kolejowa Radogoszcz , z której wywożono Żydów z łódzkiego getta i okolicznych miejscowości do obozów zagłady. Duże wrażenie wywarła na uczniach dzielnica Księże młyny- „miasto w mieście”. Charakterystyczne budowle fabryk, magazynów, straży pożarnej i domów mieszkalnych tworzą niepowtarzalną całość. Jednak dawną świetność najlepiej widać w Pałacu Poznańskich, w którym pozostały oryginalne wnętrza. Dziś tam mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Wielkie wojny i kryzysy spowodowały upadek przemysłu włókienniczego. Przez lata zaniedbane, a niekiedy i niszczone obiekty przemysłowe, odzyskały swe piękno, ale zmieniły przeznaczenie. Dawne tkalnie, przędzalnie to dziś centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe- Manufaktura. Wspomnienia  pozostały w Muzeum Fabryki, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak w XIX – XX wieku pracowały warsztaty tkackie w łódzkich fabrykach. 

Następny etap zwiedzania to fragment ulicy Piotrkowskiej. Tu można podziwiać pamiątki dawnej świetności Łodzi i jej współczesne oblicze. Zwróciliśmy uwagę na mające tu swoje miejsce gwiazdy artystów i pomniki J. Tuwima, A. Rubinsteina oraz misia Uszatka.

Łódź to wielkie centrum naukowe ze słynną „Filmówką” i wieloma szkołami wyższymi. Obserwując ulice Łodzi,  można zauważyć, jak pamiątki dawnej przeszłości przeplatają się z XXI wiekiem. Warto pamiętać, że Łódź to piękne i zabytkowe miasto, na którego rozwój miała wpływ wielokulturowość.  Ostatnim  punktem wycieczki była obejrzana przez uczniów  sztuka Juliusza Machulskiego pt. Next-ex.