Zajęcia koła teatralnego

Gimnazjaliści obejrzeli

„Opowieść wigilijną”...

 

W założeniach programowych koła teatralno-artystycznego dla klas I – III gimnazjum, czytamy m.in. kształtowanie postawy aktywnego i krytycznego odbiorcy kultury, uwrażliwianie na piękno, kształtowanie postawy kreatywności wobec otaczającego świata oraz analizowanie realizacji X Muzy. Biorąc pod uwagę w/w cele, w ramach projektu unijnego organizowane są wyjazdy do teatru, a także do kina.

Dnia 11.12.2009 roku uczniowie Zespołu Szkół wybrali się na wycieczkę do kina „Cinema City” w Jankach koło Warszawy. Obejrzano film na motywach utworu K. Dickensa „Opowieść wigilijna”. Zgorzkniałego, samolubnego skąpca Ebenezera Scrooge’a nawiedzają cztery duchy: duch Marleya, Przeszłych, Teraźniejszych i Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Bohater „Opowieści […]” zmienia się dzięki przestrogom zostawionym przez duchy: zwalcza w sobie skąpstwo, nieczułość i egoizm. „Wszyscy przyznawali, że nikt tak nie święci Bożego Narodzenia, jak E. Scrooge”.

 

GIMNAZJALNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
 

W ramach projektu „Dużo wiem – więcej mogę – świadomy wybór drogi edukacyjno – zawodowej” uczestnicy koła teatralno – artystycznego z klas I – III gimnazjum 29.11.2009 r. wzięli udział w całodniowej wycieczce do Warszawy. Główną atrakcją był spektakl wystawiony w Teatrze Narodowym. Na dwór Leonata, gubernatora Messyny, przybywa książę Aragonii, Don Pedro. Rozpoczyna się szereg dworskich intryg i manipulacji, a to wszystko obrał w słowa W. Szekspir pisząc komedię „Wiele hałasu o nic”. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia na żywo gry aktorskiej znanych i lubianych artystów, zarówno małego jak i dużego ekranu. Pełni wrażeń, z bogatym bagażem doświadczeń, gimnazjaliści powrócili do swoich domów.

 

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
 

          W ramach projektu unijnego „Dużo wiem – więcej mogę – świadomy wybór drogi edukacyjno – zawodowej” w każdy czwartek odbywają się zajęcia koła teatralno – artystycznego dla uczniów klas I – III gimnazjum, które prowadzi pani Edyta Staszewska.

          Jednym z zadań koła jest redagowanie gazetki „Szkolne klimaty”. Zespół redakcyjny przygotowuje artykuły dotyczące spraw bieżących, aktualności szkolnych, a także przeprowadza wywiady ze znanymi i lubianymi osobowościami szkolnymi; nie brakuje tu wieści sportowych oraz krzyżówek, konkursów i humoru.

        Członkowie koła wzięli udział w warsztatach dziennikarskich poprowadzonych przez panią Annę Kraćkowską – redaktor „Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolic”. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje prasa lokalna, w jaki sposób zdobywa się informacje, co to jest autoryzacja tekstu, itp. Gimnazjaliści obejrzeli kronikę z archiwalnymi numerami tygodnika i podzielili się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami przy tworzeniu szkolnego pisemka.