Gmina Sadkowice

734

Galeria

Imieniny

Piątek, 31 marca 2023
Imieniny Beniamina, Balbiny

BIP

Banery

 • Galeria zdjęć i filmów
 • Mapa gminy
 • Powiadomienia SMS

Treść strony

Mamy Niepodległą!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości  rozpoczęły się w Zespole Szkół   w Lubani  znacznie wcześniej. Już 7 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wysyłali kartki pocztowe do swoich bliskich i znajomych z okazji zbliżającego się święta. Wysyłanie kartek związane było z udziałem w ogólnopolskiej akcji społecznej ,,Mamy Niepodległą!” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku .

W tym roku szkolnym nauczyciele , uczniowie i pracownicy szkoły zaadresowali i wysłali  350 kartek . Jest to znakomity  sposób na upamiętnienie naszego zwycięstwa, a 11 listopada to właśnie dzień, w którym po 123 latach niewoli nasi dziadkowie spełnili marzenia pokoleń. Koordynatorem tej akcji był nauczyciel bibliotekarz – Beata Matysiak. Cieszmy się z wolności, jaką posiadamy.

Kartki z okolicznościowymi życzeniami wysłane zostały również do przedstawicieli środowiska lokalnego oraz instytucji współpracujących ze szkołą. Zainteresowanie akcją w szkole było ogromne. Uczniowie z dumą prezentowali wypełnione kartki pocztowe i pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

 • -

Modlitwa różańcowa

Zdrowaś Mario

w  różnych  językach  świata.

 

        Modlitwa różańcowa to modlitwa szczególnie zalecana przez błogosławionego Jana Pawła II.  Różaniec w różnych językach świata rozbrzmiewał w czwartek  23.10.2014 r. wieczorem w kościele Przemienienia Pańskiego w Lubani.

        Młodzież Gimnazjalna i uczestnicy różańca  modlili się w intencji misji, pokoju na świecie, ojczyzny i wszystkich rodzin po  hebrajsku, ukraińsku, chińsku , francusku i angielsku.  

        W językach świata modlili się uczniowie klasy I i II Gimnazjum: Martyna Kowalska, Kamil Olszok , Eryk Czarnecki , Daniel Sęk, Tomasz Mleczarek , Olga Kunecka , Patrycja Stępniak , Anna Szcześniak , Anna Szczepańska.

        Organizatorami tej wielojęzycznej modlitwy byli: ojciec Pasjonista Piotr Sułowski oraz Beata Matysiak - nauczyciel bibliotekarz . Nad poprawną wymową w/w języków czuwała Pani Monika Szcześniak – nauczyciel języka rosyjskiego.

28.10.2014 r. ( wtorek) młodzież lubańska odmówiła również modlitwę różańcową w Kościele Ojców Pasjonistów  w Rawie Mazowieckiej . Uczniowie zostali  zaproszeni przez ojca Pasjonistę Piotra Sułowskiego – obecnie katechetę . Warto również podkreślić duże zaangażowanie rodziców , którzy zawieźli swoje pociechy własnymi samochodami , jak też uczestniczyli w modlitwie. Po różańcu ojciec Piotr Sułkowski zaprosił młodzież lubańską , rodziców i nauczycieli na poczęstunek.  

         ,,Z całą pewnością w przyszłym roku modlitwę różańcową odmówimy wybierając  inne  języki  świata. Najbliższe plany to poszerzenie tej znajomości o kolejne języki świata . W planie jest  np. modlitwa Zdrowaś Maryjo w języku łacińskim, niemieckim i japońskim .”  – mówią zgodnie uczniowie.

 • -

7 LAT Z PRYMASEM…

28 października  w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lubani  obchodzono 7 rocznice nadania imienia szkole.  To był bardzo wyjątkowy dzień.

Od 2007 roku nasza szkoła  oficjalnie stała się  placówką ,  której patronuje Kardynał Stefan Wyszyński. Jesteśmy z  tego powodu bardzo dumni, ale też czujemy się  zobowiązani  do troski  oto, aby  nasz patron był  nieustannie nam  bliski  na co dzień, nie tylko od święta. Dlatego tym razem każda klasa Gimnazjum  przygotowała  krótką część artystyczną
 o  Patronie.

Klasa I A Gimnazjum – Recytowała wiersze o Patronie Szkoły , których autorką była jedna z uczennic tej klasy – Paulina Gąsowska.

Klasa I B Gimnazjum – Przygotowała i przedstawiła Dekalog  naszego Patrona oraz wybrane cytaty i sentencje  . Narysowała również  portret  Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

KLASA II Gimnazjum- Pamiętając , że październik to miesiąc Bibliotek Szkolnych,   przedstawiła dzieła naszego Patrona , które znajdują  się  w  bibliotece szkolnej
 i zachęciła do  wypożyczania ich czytając wybrane fragmenty .

,,Drodzy nauczyciele , pracownicy szkoły , koleżanki i koledzy  przyjdźcie  do naszej  biblioteki  szkolnej i  zapoznajcie się z dziełami  tego Wielkiego Człowieka.”

Klasa III Gimnazjum- Przygotowała i przedstawiła prezentacje multimedialną
 pt.,, Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”.

Na zakończenie tego wyjątkowego apelu głos zabrała pani Dyrektor Maria Charążka , która podzieliła się swoimi refleksjami na temat życia naszego Patrona .

,,Kardynał Stefan Wyszyński  to nie tylko patriota, ale przede wszystkim  człowiek  heroicznej wiary, wielki mocarz Boży. Swoim życiem  nieustannie pokazywał  jak  kochać
 i przebaczać  Jak zło  dobrem zwyciężać ,  jak  chronić się od nienawiści.”

,, Mam przed oczami klasztor , który miałam okazję zobaczyć w wakacje. Klasztor ten od ponad 80 lat spogląda ze zbocza Birczy na zastępy świerków i dróżek, które zwracają uwagę pielgrzyma i turysty na wciąż żywą i sercem wyczuwalną obecność Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

Pamięć prymasa  szerzy  Uniwersytet   kardynała  Stefana  Wyszyńskiego w Warszawie,
 a  ponad  300 szkół w całej Polsce  nosi  imię  Prymasa  Stefana  Wyszyńskiego. Jesteśmy dumni , że nasza szkoła również należy do tego grona.

Na przygotowaniem tego wyjątkowego apelu czuwały Panie Bogusława Krych , Beata Matysiak oraz wychowawcy poszczególnych klas Gimnazjum.

 

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

XIV Dzień Papieski - w Zespole Szkół w Lubani

 

36 lat temu, 16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Okazał się nim kardynał Karol Wojtyła z Polski. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Był on pierwszym od ponad 450 lat niepochodzącym z Włoch oraz najmłodszym od półtora wieku papieżem - miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów, spośród 111 uczestników konklawe. 

Dlatego 16 października 2014 r. w Zespole Szkół w Lubani odbył się uroczysty apel z okazji XIV Dnia Papieskiego, który w tym roku jest obchodzony  pod hasłem „ Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!”. Apel rozpoczął się od wzruszającego wezwania odczytanego przez uczennice  klasy III  Gimnazjum Karinę Weryńską  ,,Święty Janie Pawle II - Karolu Wojtyło lubańska brać pragnie uczcić Twoje święte życie na ziemi i prosić o orędownictwo za nami przed Bogiem. Prosimy o pokój na świecie i potrzebne  łaski dla każdego z nas. Pamiętaj o nas – prosimy.”

W dalszej części uroczystego apelu została  odmówiona ,,Litania  do świętego Jana Pawła II”. Skupienie jakie towarzyszyło odmawianiu litanii podkreśla jak wielkim autorytetem wciąż jest dla młodych ludzi Jan Paweł II . Ważną częścią apelu były również słowa Ojca Pasjonisty Piotra Sułkowskiego – katechety , który podzielił się swoimi refleksjami i wspomnieniami związanymi
 z osobą Jana Pawła II. Chórek szkolny odśpiewał  pieśni  : Barkę, Światłość dnia, Uczył nas, Wadowice , Abba ojcze .Należy się cieszyć, że nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły znają melodię pieśni ,,,Abba Ojcze, chociaż w chwili śmierci papieża byli jeszcze małymi dziećmi. Cała społeczność uczniowska  przeżywająca Apel Papieski włączyła się do śpiewu pieśni  ,, Abba Ojcze” .Został również wyrecytowany  psalm  Karola Wojtyły ,,Pieśń Poranna” , który nadał uroczystości  szczególnie podniosły charakter .

 

Panie, jam Dawid, syn Izai,

Piastowy jestem syn.

Ty mi na sercu znak wypalisz –

zasłucham się w Twój rym.

,,Świętymi bądźcie” – to zachęta i zadanie w którym z pewnością pomaga nam będąc u  Ojca. Cała uroczystość miała bardzo doniosły i przejmujący charakter. Mam nadzieję, że dzięki takim rocznicom, pamięć o wielkich Polakach na zawsze pozostanie w naszych sercach
i umysłach.

Temat świętości, jako fundamentalny w nauczaniu Kościoła i tym samym w myśli błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II powraca jako treść kolejnego Dnia Papieskiego. Niewątpliwie świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie interesować świętością w ogóle, czasem odrzucają ją jako niemożliwą do osiągnięcia lub nawet nikomu niepotrzebną. Dopełnieniem całości apelu była dekoracja przedstawiająca Ojca Świętego .

Nad przygotowaniem szkolnej uroczystości czuwały Panie Bogusława Krych, Beata Matysiak i Pan Paweł Beta .

 

 


 

 • -
 • -
 • -

Kontakt

plik,4385,orzel-bez-tla-gif.gif
Urząd Gminy
w Sadkowicach

Sadkowice 129A
96-206 Sadkowice
powiat rawski
województwo łódzkie

NIP: 8351178176
REGON: 000550315

tel./ fax: 468156191
tel. 468156167

e-mail:
ug@gminasadkowice.pl

Godziny urzędowania

poniedziałek 7:30 - 15:30,
wtorek 7:30 - 16:30,
środa 7:30 - 15:30,
czwartek 7:30 - 15:30,
piątek 7:30 - 14:30.

Różności

 • „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"
 • Połączenie z tłumaczem migowym
 • Inwestycje w ramach Programu Polski Ład
 • Karta Dużej Rodziny
 • Inwestycje
 • PROW
 • Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
 • ŁARR
 • PROW 2014-2020
 • SIP
 • Mój prąd
 • gwl
 • łódzkie
 • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
 • Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi
 • LFRR
 • System Informacji Przestrzennej

Stopka

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.