Czar Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej w Kłopoczynie
W szkole Podstawowej w Kłopoczynie przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia zorganizowany został Kiermasz. Można było tam zakupić smaczne ciasteczka, szyszki, ciasta. Nie zabrakło także ozdób bożonarodzeniowych czy też kartek. Kiermasz przygotowali uczniowie z klas "0" - III pod kierunkiem pań wychowawczyń. W przygotowania chętnie zaangażowały się także mamy naszych uczniów. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na cele klasowe. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem.
W szkole został zorganizowany również konkurs związany z tematyką świąteczną: "Konkurs na najpiękniejsza choinkę". Należało wykonać choinkę przestrzenną dowolną metodą z różnorodnych materiałów. Pomysły i prace uczniów były wspaniałe. Najlepsze prace zostały wyróżnione, a ich autorzy otrzymali nagrody i dyplomy. Nad całokształtem konkursu czuwała nasza pani dyrektor - Marianna Wasiak.
Ponadto uczennica klasy V – Magdalena Śniegucka wykonała prace na konkurs plastyczny o tematyce związanej ze świętami Bożego Narodzenia. Konkurs organizowany był przez MDK w Rawie Mazowieckiej. Tematem konkursu było wykonanie DRZEWKA ŚWIĄTECZNEGO w formie przestrzennej, dowolną techniką (bez wykorzystania gotowych elementów dekoracyjnych). Magda za swoją pracę otrzymała nagrodę.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kłopoczynie nie zapomnieli też o innych. Przygotowali już po raz IV Świąteczną Paczkę. Podzielili się ze swoimi rówieśnikami z Domu Dziecka w Rawie Mazowieckiej słodyczami, sokami i świeżymi owocami.
21 grudnia natomiast cała szkolna "rodzina" spotkała się przy wigilijnym stole. Na spotkanie do szkoły przybyli też goście: pani sekretarz gminy Sadkowice Barbara Gąsiorowska, ksiądz proboszcz Jarosław Orliński, pani dyrektor Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej/o Sadkowice Urszula Wieczorek, pani dyrektor Banku Spółdzielczego w Białej Rawskiej Wiesława Majewska, byli nauczyciele naszej szkoły: pani Halina Pietrzak, pani Ilona Mleczarek, pani Ewa Krakowiak. Uroczystość rozpoczęła sie od wystawienia jasełek przez uczniów pod kierunkiem ks. Cypriana Lewandowskiego i pani Agaty Staszewskiej. Następnie ze strony pani dyrektor Marianny Wasiak i zaproszonych gości popłynęły życzenia świąteczne. Po odczytaniu ewangelii przez księdza Cypriana Lewandowskiego i pobłogosławieniu opłatka przez księdza proboszcz Jarosława Orlińskiego wszyscy połamali sie opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Na zakończeni wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu przygotowanego przez rodziców.
Szkoła Podstawowa w Kłopoczynie
ŚWIĘTO JABŁKA
w Szkole Podstawowej w Kłopoczynie
W Szkole Podstawowej w Kłopoczynie po raz pierwszy zorganizowane zostało Święto Jabłka. Impreza rozpoczęła się od przedstawienia poświęconego zdrowemu stylowi życia. Przedstawienie przygotowała pani Iza Szałas w ramach realizowanego w szkole programu innowacyjnego. Kolejnym punktem dnia było zaprezentowanie wierszy i rymowanek przygotowanych przez uczniów. Gdzie głównym bohaterem było jabłko. Nie obyło się także bez konkursów wiedzy o jabłku jaki i konkursów sprawnościowych np.: na najdłuższą obierkę czy kto szybciej zje jabłko. W zabawach tych brali zarówno udział uczniowie jak i ich rodzice. W trakcie całego dnia można było poczęstować się pysznymi potrawami przygotowanymi z jabłek takimi jak: ciasta, pierogi, naleśniki, zapiekane jabłka, chipsy jabłkowe, marmolada jabłkowa czy też soki. Nie zabrakło także głównego bohatera naszego dnia czyli jabłka dla każdego ucznia. Wszystkim bardzo smakowało i było zdrowo.
Dzień Jabłka zorganizowany został pod kierunkiem pani Dominiki Bromirskiej i pani Martyny Dobrosz.
Dziękujemy Tłoczni Soków pana Pawła Dobrosza za dostarczenie świeżego soku oraz Spółce Sadeks za świeże owoce.
Szkoła Podstawowa w Kłopoczynie
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KŁOPOCZYNIE
„Od Przedszkolaka do Pierwszaka”
W dniu 29.X.2015 r. w Szkole Podstawowej w Kłopoczynie odbył się jeden z tych szczególnych dni w których uczniowie mogą zaprezentować swoje umiejętności wokalno – artystyczne. Tym razem klasa pierwsza licząca 13-cioro uczniów złożyła uroczyste ślubowanie, które przypieczętowało przyjęcie tej grupy w poczet uczniów.
Uroczystość odbyła się z udziałem uczniów szkoły podstawowej, rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i zaproszonych gości. Na samym początku części artystycznej uczniowie klas starszych powitali pierwszoklasistów w szkolnej rodzinie i zaoferowali swą pomoc w razie trudności. Pięknie, odświętnie ubrani pierwszoklasiści zadebiutowały na szkolnej scenie. Z przejęciem deklamowały wyuczone wierszyki i śpiewały przygotowane piosenki. Kulminacyjnym punktem było uroczyste ślubowanie zarówno uczniów jak ich rodziców na flagę Polski. Następnie uczniowie zostali pasowani przez Dyrektora Szkoły Panią Mariannę Wasiak na ucznia Szkoły Podstawowej. Dyrektor Szkoły skierowała do uczniów ciepłe słowa, witając ich wśród braci uczniowskiej. Potem każde dziecko otrzymało dyplom. Jednak to nie był koniec życzeń i prezentów. Serdeczne życzenia, a także upominki otrzymały dzieci od pani wójt gminy Sadkowice Karoliny Kowalskiej, a także od przedstawiciela Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej Oddział w Sadkowicach dyrektor Pani Urszuli Wieczorek, oraz książki od swoich rodziców. Wszyscy uczniowie byli zachwyceni prezentami.
Po części artystycznej dzieci wspólnie z zaproszonymi gośćmi, sponsorami oraz rodzicami zasadziły świerk, który będzie przypominał o tym wyjątkowym dniu.
Na zakończenie uroczystości odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszaków, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości.
Szkoła Podstawowa w Kłopoczynie
Na terenie Szkoły Podstawowej w Kłopoczynie przeprowadzono remont wjazdu polegającego na wymianie starej nawierzchni i poszerzeniu go o 2 metry. Nową nawierzchnię wykonano z kostki brukowej. Wykonawcą remontu była firma „SINBUD” Piotr Sinarski. Koszt remontu wraz z dokumentacją wyniósł 19750 zł. Wykonano także nowe schody prowadzące na teren szkoły aby zapewnić lepsze bezpieczeństwu uczniom.
Szkoła Podstawowa w Kłopoczynie
Trzydniowa wycieczka krajoznawcza
Kotlina Kłodzka – Wrocław
28 maja grupa uczniów SP w Kłopoczynie wraz z opiekunami wybrała się na trzydniową wycieczkę. Celem tej wycieczki było zwiedzenie nowych miejsc, w których jeszcze nie byli oraz zaobserwowanie ciekawych form skalnych stworzonych przez naturę na przestrzeni dziejów Ziemi, które ostały się do dziś na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, poznanie historii Wrocławia i dawnej wsi.
Wyruszyli spod szkoły wczesnym rankiem. Pierwszym punktem podróży było Muzeum Wsi Opolskiej. Uczniowie zostali zapoznani z historią wsi śląskiej poprzez możliwość obejrzenia budynków mieszkalnych i gospodarczych – chałup, stodół, spichlerzy. Na terenie muzeum znajduje się także młyn wodny, którego poznali i widzieli zasadę działania. Byli też w kuźni, kościele, sklepie i w karczmie. Na terenie muzeum oprócz zabudowań znajdują się sprzęty i maszyny gospodarki rolnej, hodowlanej, rzemiosła i życia codziennego mieszkańców dawnej wsi opolskiej. Po zwiedzeniu muzeum grupa wyruszyła do Kopalni Złota w Złotym Stoku. W kopalni tej wydobywano kiedyś złoto, a nasza grupa przeszła Podziemną Trasą Turystyczną. Czyli zwiedziliśmy "Sztolnię Gertruda", "Chodnik Śmierci", przeżyli spotkanie
z Gnomem w Chodniku Śmierci. Dotarli także do podziemnego wodospadu . Dużą atrakcją była przejażdżka „podziemnym tramwajem” o wdzięcznej nazwie „Gacek”.
Dodatkowo uczniowie zobaczyli jak wybija się pamiątkowe monety- repliki XVI wiecznego złotostockiego złotego dukata, a także jak odlewa się złote sztabki. Mieli też możliwość własnoręcznie płukać złoto. Pełni wrażeń wyruszyli w dalszą podróż do Kłodzka. Zwiedzili tu Twierdzę Kłodzką wraz z systemem podziemnych labiryntów i umocnień.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęli od zwiedzenia Kaplicy Czaszek
w Czermnej. Jest to jedyna w Polsce kaplica, w której ściany i sufit wyłożone są czaszkami i kości ludzkimi. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzi. Kaplica jest wielkim wspólnym grobowcem ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. Pełni zadumyi refleksji kontynuowali wycieczkę. Kolejnym punktem tego dnia było wejście na Szczeliniec Wielki. Na szczyt prowadziły kręte schody, a po drodze wszyscy podziwiali uroki przyrody i piękny krajobraz. Widoki ze szczytu były przepiękne. Dalej uczniowie chodzili po szlaku górskim, wchodzili do wąwozów i korytarzy między różnymi formami skalnymi. W niektórych miejscach trzeba było się schylać, aby przejść przez szczeliny wyżłobione przez wiatr i wodę w skałach piaskowca. Skały przypominały zwierzęta np. wielbłąda, kwokę czy słonia. Wędrując szlakiem dotarli do Piekiełka gdzie zalegał jeszcze śnieg. Można tu wspomnieć, że szlakiem tym spacerował niegdyś święty Jan Paweł II. Po zejściu ze szczytu była chwila na odpoczynek i na zakup pamiątek.
Kolejnie grupa udała się do Wambierzyc zwanych „Śląską Jerozolima”. Zwiedzili tu Bazylikę pod wezwaniem Nawiedzenia NMP, do której prowadziły przepiękne schody. Ruchomą szopkę i towarzyszące jej sceny przedstawiające: rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Świętą Rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla i scena przedstawiająca zabawę ludową. Zwiedzili też Skansen u Sołtysa.
Następnie wyruszyliśmy do Polanicy Zdrój miasta uzdrowiskowego. Odbyli tu spacer po Parku Zdrojowym i Pijalni Wód Mineralnych. W parku było przepięknie, jest on porośnięty różnego rodzaju gatunkami drzew, kwitnących azalii, różaneczników i kwiatów. Była też możliwość napicia się wody, która ma minerały. Nie obyło się też bez zjedzenia gofrów. Po powrocie do Kudowy Zdrój, gdzie nocowali i zjedzeniu obiadokolacji udali się na spacer po mieście. Jest to kolejne miasto uzdrowiskowe.
W Parku Zdrojowego uczniowie widzieli palmy, kolorową fontannę i piękne kwiaty. Mogli tu pooddychać zdrowym i świeżym powietrzem.
W trzecim dniu wycieczki zwiedzili Wrocław. Widzieli Halę Stulecia, byli w Ogrodzie Japońskim gdzie podziwiali znów przepiękną roślinność. Zwiedzili Ostrów Tumski najstarszą cześć Wrocławia i Katedrę św. Jana Chrzciciela. Odbyli spacer po Rynku gdzie towarzyszyły im krasnoludki. Widzieli także Sky Tower najwyższy budynek we Wrocławiu, a zarazem w Polsce.
Po trzech dniach podróży wycieczka dobiegła końca. Przez cały czas była piękna słoneczna pogoda, co jeszcze bardziej podkreśliło urok zwiedzanych miejsc. Uczniowie zwiedzili dużo ciekawych i pięknych miejsc przyrodniczych, gdzie można odpocząć na łonie przyrody, oddychać zdrowym i świeżym powietrzem.
Wyjazd by się nie odbył gdyby nie nasi sponsorzy: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sadkowicach, Spółdzielnia Producentów SADEKS, Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej/ o Sadkowice, Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej/o Sadkowice za ofiarowaną pomoc gorąco DZIĘKUJEMY.
Szkoła Podstawowa w Kłopoczynie
W Szkole Podstawowej w Kłopoczynie po raz kolejny odbył się Dzień Rodziny. 1 czerwca w Dniu Dziecka świętowały nie tylko dzieci ale i ich rodzice. Wspólna zabawa rozpoczęła się od życzeń ogólnych z ust pani dyrektor Marianny Wasiak następnie dzieci złożyły życzenia rodzicom „śpiewająco”, jak i rodzice dzieciom.
Ponieważ 1 czerwca to Dzień Sportu więc nie mogło zabraknąć rozgrywek i zabaw sportowych. Nauczyciele przygotowali szereg konkurencji. We wspólnej zabawie rodzice w parach z pociechami dzielnie walczyli o palmę pierwszeństwa przenosząc swoje dzieci „na barana”, zbijając kręgle, przenosząc wodę w kubeczkach, przeciągając linę, czy biorąc udział
w trzynożnym biegu. Nauczyciele postanowili też sprawdzić czy rodzice znają swoje dzieci. Do tej konkurencji zgłaszały się rodziny, czyli mama, tata i dziecko. Należało odpowiedzieć na różne pytania, a odpowiedzi rodziców musiały zgadzać się z odpowiedziami dziecka. Te pytania to np.: Gdzie chciałoby dziecko spędzić wakacje?, Ulubiona potrawa?, Gdzie poznali się rodzice? i inne. Jedną z konkurencji była także zabawa polegająca na uważnym słuchaniu czytanego tekstu. Każdy uczestnik musiał tutaj sprytnie wykonywać zadanie przypisane do jego osoby. Rodzice mieli możliwość sprawdzenia także swoich zdolności wokalnych. Udział w tych konkurencjach sprawił rodzinom wiele radości i śmiechu.
Oprócz dobrych humorów dopisywała także piękna pogoda, która upiększyła ten dzień.
I w tym miejscu chcemy gorąco podziękować panu Pawłowi Dobroszowi właścicielowi Przedsiębiorstwa: „Tłocznia Soków Paweł Dobrosz” za ufundowanie soków. Soki te ugasiły nasze pragnienia. DZIĘKUJEMY!!!
W trakcie imprezy można było skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Na stole były ciasta, ciasteczka i cukierki. Dużą niespodzianką były dla uczestników pączki ufundowane przez sklep TOPMARKET w Lubani, wszystkim smakowały DZIĘKUJEMY!!!. A po zabawie wszyscy uczestnicy piekli kiełbaski przy ognisku. Atrakcją dla dzieci były lody.
Należy jeszcze dodać, że każda rodzina otrzymała dyplom za udział w Dniu Rodziny.
Szkoła Podstawowa w Kłopoczynie
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kłopoczynie zdobytą wiedzę w szkole pogłębiają poprzez udział w wycieczkach krajoznawczych, do teatru czy kina.
W II półroczu obecnego roku szkolnego uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami byli na następujących wyjazdach:
Uczniowie SP w Kłopoczynie chętnie biorą udział w organizowanych wyjazdach.
W ostatnim tygodniu maja 2015 roku wyjeżdżamy na trzydniową wycieczkę do Wrocławia i Kotliny Kłodzkiej.
Szkoła Podstawowa w Kłopoczynie
Urząd Gminy
w Sadkowicach
Sadkowice 129A
96-206 Sadkowice
powiat rawski
województwo łódzkie
NIP: 8351178176
REGON: 000550315
tel./ fax: 468156191
tel. 468156167
e-mail:
ug@gminasadkowice.pl
Godziny urzędowania
poniedziałek 7:30 - 15:30,
wtorek 7:30 - 16:30,
środa 7:30 - 15:30,
czwartek 7:30 - 15:30,
piątek 7:30 - 14:30.
Licencja: CC BY 3.0 Gmina Sadkowice